Wapno jako minerał życia

Cóż w tym wapnie jest takiego wyjątkowego, po co właściwie organizmowi potrzebny jest ten minerał? Ginekolog powiedziałby, że do wytwarzania estrogenów, kardiolog, że dla dobrej pracy serca i układu krwionośnego, neurolog powie o procesach pracy mózgu, ortopeda powie o kościach.

Wapń zajmuje 5 miejsce pośród wszystkich pierwiastków wchodzących w skład naszego organizmu, jest go około 2,5 kg , 99% w kościach i 1% w tkankach miękkich oraz krwi . Układ kostny , jak wszystkie inne organy są ważne w naszym organizmie, ale to gdy
w 1% nastąpi zachwianie dostarczania minerału to skutki odczuwamy natychmiast.
Mało kto wie, że to właśnie wapń zmusza nasze mięśnie do rozkurczania i skurczenia się naszych mięśni a i serca czy jelit. Jony wapnia wchodzą do komórek i wychodzą z nich, a my dzięki temu żyjemy. Jeden procent we krwi to bardzo mało, dlatego organizm magazynuje go w kościach, zębach, paznokciach, włosach. Niedobór wapnia w kościach odczuwamy szybko, bo gdy zabraknie go we krwi, organizm pobiera go z kości. Dostarczanie tego minerału w pokarmie jest bardzo ważne, a najlepiej przyswajalny jest z produktów pochodzenia zwierzęcego, takie jak produkty mleczne, chrząstki-galareta.

Mówimy, że młody człowiek fruwa a starszy ledwo się rusza, dlaczego? Wytłumaczenie jest proste, gdy się poruszamy, oddychamy,jemy, nawet gdy bije nasze serce, pracują nasze mięśnie, wtedy to pobieramy właśnie wapń z kości. Gdy dostarczamy za mało wapna to jest go brak, a wtedy to właśnie zaczynamy odczuwać ich ból i udajemy się do neurologa lub ortopedy z prośbą o pomoc.
Dostarczanie organizmowi nieprzyswajalnego wapna, głównie pochodzenia roślinnego,  może prowadzić do powstawania jego złogów w nerkach,kamieni w woreczku żółciowym i odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych. Są to bardzo niebezpieczne procesy dla naszego organizmu.

Niedobór wapnia objawia się następującymi symptomami:

  • zaburzeniami w rozwoju dziecka (późne ząbkowanie i chodzenie, nadmierna potliwość, deformacje kości, wczesna próchnica, nadmierna płaczliwość w nocy.
  • skrzywieniem kręgosłupa i kończyn dolnych,
  • skłonnością do alergii i wysypek,
  • złą krzepliwością krwi (częste krwotoki, siniaki),
  • skurczami mięśni i padaczką,
  • bezsennością, zawrotami głowy, osłabieniem pamięci, szybkim męczeniem się,
  • bólami pleców, nóg, stawów oraz drętwieniem kończyn,
  • osteoporozą i skłonnością do złamań,
  • częstymi zaparciami,

Warto więc, wzbogacić codzienną dietę o suplementy diety zawierające wapno z apteki.